Amit az Energetikai Tanúsítványról Önnek is tudnia kell

Ismerje meg a jogszabályi hátteret, hogy jogkövető módon tudjon mindig eljárni!

Tanúsítványról

Jogszabályi háttér: 176/2008. (VI. 30.) Korm. rendelet, és a 7/2006. (V. 24.) TNM rendelet.

Mit mutat meg az energetikai tanúsítvány? 
A tanúsítvány megmutatja, hogy milyen szintű az adott épület energiahatékonysága. A tanúsítványban, általános esetben az épület éves energiafogyasztását hasonlítják össze (minden energiafajtát az előállításhoz szükséges primer energia váltószámmal korrigálva) egy ugyanolyan méretű, alakú és rendeltetésű épület energiafogyasztásával, amelyik éppen megfelel a jogszabályban rögzített pillanatnyi energetikai követelményeknek.  A skála a legkedvezőbb „AA++” kategóriától a legkedvezőtlenebb „JJ” kategóriáig terjed. A „CC” kategória a mindenkori energetikai követelményszintnek éppen megfelelő épületet vagy lakást jelenti. Maga a címke a háztartási gépek energiafogyasztását jelző címkére hasonlít. A tanúsítvány bevezetésétől is azt várják, – mint ami a háztartási gépek esetében már megtörtént – hogy az alacsony energiafogyasztás értékké válik, és ez megjelenik az ingatlanok árában is. További informáió: http://www.e-epites.hu.

Mikor kötelező energetikai tanúsítást készíttetni? 
2012. január 1-jétől már nemcsak az új építésű ingatlanokhoz, hanem a minden értékesítésre kerülő és tartósan bérbe adott épületre is kötelező az energetikai tanúsítás. Új épületek építésekor, valamint meglévő ingatlan eladásakor, illetve tartós bérbeadásakor kell elkészíttetni. 
Minden értékesítést megelőzően már a hirdetésnél is fel kell tüntetni az épület energetikai besorolását. Meglévő épület vagy önálló rendeltetési egység eladása vagy bérbeadása tárgyában készült szerződésnek tartalmaznia kell: a vevő vagy bérlő nyilatkozatát arról, hogy a tanúsítványt vagy annak másolatát az eladótól vagy a bérbeadótól átvette. Minden energetikai tanúsítványnak egyedi azonosító kódja van.

2016.01.01-től megváltozott az épületek energetikai jellemzőinek tanúsításáról szóló 176/2008. (VI. 30.) Korm. rendelet, és az épületek energetikai jellemzőinek meghatározásáról szóló 7/2006. (V. 24.) TNM rendelet. Magyarország az Európai Uniós tagságából adódóan 2016. január 1-jétől hatályba lépteti a közel nulla energia igényű épületekre vonatkozó követelményeket.

Az épületek energetikai tanúsítási rendszere is változott. 2016.  január  1-je  előtt működő rendszer egy  betűjellel  jellemezte  az  épület  vagy épületrész besorolását, addig jelenlegi rendszer két betűt használ, az előzőt duplázva (A–AA, B–BB,…). Erre annak érdekében van szükség, hogy a két eltérő rendszer és az abban kiállított tanúsítvány egymástól megkülönböztethető legyen. A korábban készült tanúsítványokat a nyilvántartási rendszer automatikusan átváltja az új rendszerbe annak érdekében, hogy azok továbbra is használhatóak legyenek.
A 2016. január 1-je előtt készült energetikai tanúsítványok már nem használhatók fel további tranzakciókhoz változatlanul. Egy pótlap kiállításával új tanúsítvány generálható, ezt kell a továbbiakban használni. A pótlap csak a korábban készült tanúsítvánnyal együtt érvényes! Az érvényességi ideje a korábbi tanúsítvány kiállítási idejétől számított 10 év. (forrás: www.e-epites.hu Építészeti és építésügyi tájékoztató)

>> Hasznos Linkek